AARTIN 35 CM Cherry Blossom Cotton Lampshade - Straight Empire ( Shade Only )
AARTIN 35 CM Cherry Blossom Cotton Lampshade - Straight Empire ( Shade Only ) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.

aartin
- Simple and stylish mango wood base, perfect for everyday living.
- Features a pretty stacked design of round orbs and flat circles in a playful yet balanced way.
- Comes in a natural wood finish.
- Perfect for adding warmth to side tables and reading nooks.
- Looks pretty in classic, neutral, and nature inspired spaces.
- Pair with a soft cotton lampshade in stripes or ikat patterns to enhance its spirited vibe.
- Best suited with a 30–35 cm lampshade for the right proportion.
| Bulb Type | E27 ( Not included) |
|---|---|
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | 1.25 kg |
| Height | 47 cm |
| Width | 13 cm |
| Material | Wood |
| Finish | Natural Wood Finish |
| Flex | Braided Black |
| Switch | In-line |
| IP rating | 20 |
| Gross weight | 1.25 kg |
| Dimmable | No |
UK Mainland :
Above £50 Express ( Next Day) : £3
Above £50 Standard Shipping ( 2 days) :FREE
Below £50 Express Delivery : £5.95
Below £50 Standard ( 2 days) : £3.95
Northern Ireland ( One week ): £19.95
Returns are accepted till 14 days after the order delivery date.
Please request a return by following the link in the footer.
"Request a Return" or reach out to us at hello@cometlighting.co.uk

aartin
- Constructed from mango wood for organic charm.
- Features a bold, geometric design in a rich black ebony finish.
- Stacked angular shape is eye-catching and fits perfectly in modern and minimal homes.
- Pair with a printed cotton lampshade or solid neutrals in silk to add a burst of personality.
- Adds effortless style and character to any space.
- Looks great when paired with a 40–45 cm lampshade.
| Bulb Type | E27 ( Not included) |
|---|---|
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | 1.35 kg |
| Height | 45 cm |
| Width | 12 cm |
| Material | Wood |
| Finish | Black Ebony |
| Flex | Braided Black |
| Switch | In-line |
| IP rating | 20 |
| Gross weight | 1.35 kg |
| Dimmable | No |
UK Mainland :
Above £50 Express ( Next Day) : £3
Above £50 Standard Shipping ( 2 days) :FREE
Below £50 Express Delivery : £5.95
Below £50 Standard ( 2 days) : £3.95
Northern Ireland ( One week ): £19.95
Returns are accepted till 14 days after the order delivery date.
Please request a return by following the link in the footer.
"Request a Return" or reach out to us at hello@cometlighting.co.uk
- Straight empire rolled lampshade in the Cherry Blossom print.
- Pretty white flowers bloom over a rich cherry-hued premium cotton base.
- Rolled edges over a metal frame make the lampshade well put-together.
- Cotton lining adds just the right glow to keep things cosy.
- Crafted by talented artisans of India.
- Perfect for giving your rooms a cheerful and lively hit of brightness.
- Fun fit for modern bedrooms, reading corners, or artsy living rooms.
- Works great as a table lampshade or a pendant shade.
- Spreads good energy in modern, classic, and contemporary interiors.
Share via
| Product Base Width | |
|---|---|
| Product Top Width | |
| Height | |
| Bulb Type | E27 with B22 adapter |
| Material | Cotton |
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | |
| Fitting Type | |
| Shape | |
| Style | |
| Lining | |
| Frame |
UK Mainland : Order before 3pm on weekdays to get FREE Next Day Delivery in UK mainland
Northern Ireland ( 2-5 days ):£19.95
Scottish Highlands ( 1 week):£25
Isle Of Man ( 1 week ) : £30
Please note we do not ship on Saturday and Sundays, as well as on Bank Holidays.
Unforeseen situations might affect delivery sometimes.
Returns are accepted till 14 days after the order delivery date.
Please request a return by following the link in the footer.
"Request a Return" or reach out to us at hello@cometlighting.co.uk







