AARTIN 45 CM Bluish Grey Ikat Cotton Lampshade - Straight Empire ( Shade Only )
AARTIN 45 CM Bluish Grey Ikat Cotton Lampshade - Straight Empire ( Shade Only ) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.

aartin
- Juno floor lamp brings quiet elegance to any space.
- Crafted from mango wood with a rich dark natural finish.
- Features a beautifully turned wooden base that's classic yet has a modern, relaxed feel about it.
- Playful ridges and soft curves add character.
- Fits so well into modern, boho, and rustic interiors.
- Looks perfect beside reading chairs, or in entryways and empty corners.
- Pair with a vibrant emerald green or deep burgundy shade.
- A 45 cm shade works best to create a warm, inviting glow.
| Bulb Type | E27 ( Not included) |
|---|---|
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | 5.8 Kg |
| Height | 142 cm |
| Width | 26 cm |
| Material | Wood |
| Finish | Dark Natural Wood |
| Flex | Braided Black |
| Switch | In-line |
| IP rating | 20 |
| Gross weight | 5.8 Kg |
| Dimmable | No |
UK Mainland :
Above £50 Express ( Next Day) : £3
Above £50 Standard Shipping ( 2 days) :FREE
Below £50 Express Delivery : £5.95
Below £50 Standard ( 2 days) : £3.95
Northern Ireland ( One week ): £19.95
Returns are accepted till 14 days after the order delivery date.
Please request a return by following the link in the footer.
"Request a Return" or reach out to us at hello@cometlighting.co.uk

aartin
- Gama floor lamp is about understated, uber cool looks.
- This metal base has matte black finish and brass accents for the right touch of boldness.
- Slim profile keeps the look sharp and modern.
- Perfect for targeted lighting in cosy corners, reading spots, or beside an armchair.
- Blends beautifully with modern, industrial, or minimal interiors.
- Pair with a 40 cm straight empire shade for the perfect balance.
- Mustard, deep green, or warm beige gathered shades complement the base beautifully.
| Bulb Type | E27 ( Not included) |
|---|---|
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | 6 Kg |
| Height | 160 cm |
| Width | 25 cm |
| Material | Antique Brass |
| Finish | Matte Black |
| Flex | Braided Black |
| Switch | In-line |
| IP rating | 20 |
| Gross weight | 6 Kg |
| Dimmable | No |
UK Mainland :
Above £50 Express ( Next Day) : £3
Above £50 Standard Shipping ( 2 days) :FREE
Below £50 Express Delivery : £5.95
Below £50 Standard ( 2 days) : £3.95
Northern Ireland ( One week ): £19.95
Returns are accepted till 14 days after the order delivery date.
Please request a return by following the link in the footer.
"Request a Return" or reach out to us at hello@cometlighting.co.uk
- Straight empire gathered lampshade in the Bluish Grey Ikat design.
- Soft ikat patterns stretch across a soft cotton base, creating a very calming look.
- Subtle contrast in tones gives the design quiet depth.
- Gathered detailing on metal framework add gentle fullness that enhances the texture.
- silk lining inside the shade work together to cast a dreamy glow.
- Made by hand in India by people who value this traditional craft.
- Versatile option for interiors that favour neutral and soothing palettes.
- Looks cool in bedrooms, living rooms, and thoughtfully styled workspaces.
- Works beautifully on table and floor lamps and can also be styled like a pendant.
- Makes an aesthetic addition in modern, minimalist, and contemporary spaces.
Share via
| Product Base Width | |
|---|---|
| Product Top Width | |
| Height | |
| Bulb Type | E27 with B22 adapter |
| Material | Cotton |
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | |
| Fitting Type | |
| Shape | |
| Style | |
| Lining | |
| Frame |
UK Mainland : Order before 3pm on weekdays to get FREE Next Day Delivery in UK mainland
Northern Ireland ( 2-5 days ):£19.95
Scottish Highlands ( 1 week):£25
Isle Of Man ( 1 week ) : £30
Please note we do not ship on Saturday and Sundays, as well as on Bank Holidays.
Unforeseen situations might affect delivery sometimes.
Returns are accepted till 14 days after the order delivery date.
Please request a return by following the link in the footer.
"Request a Return" or reach out to us at hello@cometlighting.co.uk







