Rez 5Lt Spotlight Matt Black
Rez 5Lt Spotlight Matt Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Five light spotlight house on bold matt black frame, creating a strong clean silhouette and directional lighting. .Impressive modern design style spot light
Matt black painted finish
3500 rotation and 900 tilt adjustable heads
Dimmable
Perfect for use with GU10 LED lamps
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Steel |
| Dimmable | Dimmable |
| Shade Height(mm) | 60 |
| Width/Diameter (mm) | 60 |
| Width(Range) | 1001-1499 |
| Width(mm) | 60-150mm |
| Length(mm) | 1105mm |
| Length / Depth (mm) | 1105 |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 2.6 Kg |
| Final Weight (kg) | 2.6 Kg |
| projection (mm) | 413 |
| Dimensions | 413-465mm projection x 1105mm length x 60-150mm width |
| Lumens | 350 |
| Guarantee | 2 |
| Bulb Type | GU10 SMD |
| Finish | Matt black |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY









