AARTIN Coral Pink Silk Lampshade - Empire ( Shade Only )
AARTIN Coral Pink Silk Lampshade - Empire ( Shade Only ) - is backordered and will ship as soon as it is back in stock.

aartin
- Crafted from metal with an antique brass finish.
- Black powder-coated accents in barrel shape on brass pipe add drama and contrast.
- Stepped square base and slim profile give a tailored look.
- Perfect for modern vintage, minimal luxe, and transitional spaces.
- Looks charming on nightstands, study desks, and consoles.
- Lampshades in floral prints, dusty rose, or teal colours are best for completing its look.
- Pair with a 30–35 cm straight empire or empire shade.
| Bulb Type | E27 ( Not included) |
|---|---|
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | 1.5 kg |
| Height | 45 cm |
| Width | 11 cm |
| Material | Metal |
| Finish | Antique Brass & Black Powder Coating |
| Flex | Braided Black |
| Switch | In-line |
| IP rating | 20 |
| Gross weight | 1.5 kg |
| Dimmable | No |
UK Mainland :
Above £50 Express ( Next Day) : £3
Above £50 Standard Shipping ( 2 days) :FREE
Below £50 Express Delivery : £5.95
Below £50 Standard ( 2 days) : £3.95
Northern Ireland ( One week ): £19.95
Returns are accepted till 14 days after the order delivery date.
Please request a return by following the link in the footer.
"Request a Return" or reach out to us at hello@cometlighting.co.uk

aartin
-
Tall and elegant metal table lamp base with a striking presence.
- Features an obelisk-like bold form in a warm antique bronze finish.
- Broad at the bottom and narrowing towards the top, it looks extremely elegant.
- Gets the right vibe going in modern classic, glam, and art deco interiors.
- Set up on consoles, side tables, or nightstands to envelope the room in an inviting glow.
- Cream, warm beige, or soft gold lampshades will complement it beautifully.
- Pair with a 30–35 cm straight empire shade for the best look.
| Bulb Type | E27 ( Not included) |
|---|---|
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | 1.5 kg |
| Height | 41 cm |
| Width | 14 cm |
| Material | Metal |
| Finish | Antique Bronze |
| Flex | Braided Black |
| Switch | In-line |
| IP rating | 20 |
| Gross weight | 1.5 kg |
| Dimmable | No |
UK Mainland :
Above £50 Express ( Next Day) : £3
Above £50 Standard Shipping ( 2 days) :FREE
Below £50 Express Delivery : £5.95
Below £50 Standard ( 2 days) : £3.95
Northern Ireland ( One week ): £19.95
Returns are accepted till 14 days after the order delivery date.
Please request a return by following the link in the footer.
"Request a Return" or reach out to us at hello@cometlighting.co.uk
- Classic empire style gathered lampshade in dark coral pink silk.
- Rich tone is warm and vibrant and softens the mood in any room.
- Beautiful raw silk gathers create a flowy and elegant texture.
- Silk lining enhances the dreamy glow.
- Empire silhouette, supported by the metal frame, keeps the look graceful.
- Handcrafted in India by people whose craft is passed through the generations.
- Beautiful addition to vintage and Scandi-inspired interiors.
- Perfect for romantic bedrooms and cosy feminine corners.
- Adds warmth and character to side tables and styled corners.
- Works beautifully on lamp bases or as a pendant shade.
- Ideal for spaces that love warm tones and elegance.
Share via
| Product Base Width |
25 cm
|
|---|---|
| Product Top Width |
12.5 cm
|
| Height |
17 cm
|
| Bulb Type | E27 with B22 adapter |
| Material | Dupion Silk |
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight |
0.400 gm
|
| Fitting Type | |
| Shape | |
| Style | |
| Lining | |
| Frame |
UK Mainland : Order before 3pm on weekdays to get FREE Next Day Delivery in UK mainland
Northern Ireland ( 2-5 days ):£19.95
Scottish Highlands ( 1 week):£25
Isle Of Man ( 1 week ) : £30
Please note we do not ship on Saturday and Sundays, as well as on Bank Holidays.
Unforeseen situations might affect delivery sometimes.
Returns are accepted till 14 days after the order delivery date.
Please request a return by following the link in the footer.
"Request a Return" or reach out to us at hello@cometlighting.co.uk






