AARTIN Ophelia Metal Table Lamp - Antique Brass ( Base Only )
AARTIN Ophelia Metal Table Lamp - Antique Brass ( Base Only ) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.

aartin
- Brings the good kind of drama with a bold yet balanced look
- Handcrafted in Jaipur with artisanal detailing
- Soft ivory floral print set against a deep midnight base
- Made from cotton and luxuriously lined with cotton
- Classic empire shape with neat rolled edges
- Sturdy metal frame for lasting structure
- Perfect for modern, monochrome, and neutral interiors
- Ideal for table lamps or styled as a statement pendant
- Quietly charming with a confident, no-frills edge
| Base Width | 30 cm |
|---|---|
| Top Width | 14cm |
| Fitting Type | Gimbal |
| Shape | Empire |
| Style | Rolled |
| Bulb Type | E27 with B22 adapter |
| Inner Lining Material | Cotton |
| Frame Colour | White |
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | 500 gm |
| Height | 18 cm |
| Material | Cotton |
| Gross weight | 500 gm |
DELIVERY :
If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80 and £5.95 for orders under £80
For next day delivery or priority orders, email us with special request on contact@cometlighting.co.uk
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY
Browse more Lampshades
Base Description
Base Description
-
Stylish metal table lamp full of curves and character in an antique brass finish.
- Slender stem is threaded through bold black powder-coated orbs for contrast.
- Look is perfect for mid-century, eclectic, and minimal-chic interiors.
- Creates a posh and elegant contrast on console tables, work desks, and nightstands.
- Choose soft pink ikat, warm beige, or teal lampshade to complete the look.
- Pair with a 30–35 cm empire shade to add to its appeal.
Share via
| Height | |
|---|---|
| Width | |
| Bulb Type | E27 ( Not included) |
| Lampholder | |
| IP Rating | |
| Material | Metal |
| Finish | |
| Dimmable | No |
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | |
| Flex | |
| Switch | In-line |
UK Mainland : Order before 3pm on weekdays to get FREE Next Day Delivery in UK mainland
Northern Ireland ( 2-5 days ) : £19.95
Scottish Highlands ( 1 week) : £25
Isle Of Man ( 1 week ) : £30
Please note we do not ship on Saturday and Sundays, as well as on Bank Holidays.
Unforeseen situations might affect delivery sometimes.
Returns are accepted till 14 days after the order delivery date.
Please request a return by following the link in the footer.
"Request a Return" or reach out to us at hello@cometlighting.co.uk











