AARTIN Orla Wood Floor Lamp - Whitewash Finish (Base Only)
AARTIN Orla Wood Floor Lamp - Whitewash Finish (Base Only) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.

aartin
- Straight empire gathered lampshade in the Autumn Leaves design.
- Leafy pattern comes to life on a rust orange cotton base using the block printing technique.
- Rich earthy shades bring depth and seasonal charm to the overall pattern.
- Neat gathers and the inner silk lining make it even more uplifting.
- Straight empire silhouette is executed on a sturdy metal frame for a neat look.
- Welcoming choice for interiors that celebrate warm colours and natural themes.
- Perfect for living rooms, entrances, dining rooms, and relaxed spaces.
- Use it like a lamp shade or hang it like a pendant to give your room a gentle hug in light form.
- Meant for rustic, contemporary, and traditional spaces.
| Base Width | 45 cm |
|---|---|
| Top Width | 31 cm |
| Fitting Type | Reverse Gimbal |
| Shape | Straight Empire |
| Style | Gathered |
| Bulb Type | E27 with B22 adapter |
| Inner Lining Material | Silk |
| Frame Colour | Gold |
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | 1.260 kg |
| Height | 31.5 cm |
| Material | Cotton |
| Gross weight | 1.260 kg |
DELIVERY :
If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80 and £5.95 for orders under £80
For next day delivery or priority orders, email us with special request on contact@cometlighting.co.uk
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY

aartin
- Straight Empire gathered lampshade in a deep, moody blue tone.
- Rich colour of raw silk adds drama and bold character to any space.
- Soft silk lining gives an even finish and an inviting glow.
- Elegant gathered detailing adds volume and texture.
- Classic straight empire silhouette keeps the look timeless.
- Metal frame on which it is built helps maintain shape.
- Made by hand in India by traditional artisans.
- Exceptional choice for bold, modern, or eclectic interiors.
- Perfect for reading nooks and statement corners.
- Can be styled as a pendant shade or placed on a table or floor lamp.
- Ideal for spaces that love a dramatic yet elegant touch.
| Base Width | 30 cm |
|---|---|
| Top Width | 20 cm |
| Fitting Type | Reverse Gimbal |
| Shape | Straight Empire |
| Style | Gathered |
| Bulb Type | E27 with B22 adapter |
| Inner Lining Material | Cotton |
| Frame Colour | Gold |
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | 0.620 gm |
| Height | 21 cm |
| Material | Dupion Silk |
| Gross weight | 0.620 gm |
DELIVERY :
If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80 and £5.95 for orders under £80
For next day delivery or priority orders, email us with special request on contact@cometlighting.co.uk
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY
Browse more Lampshades
Base Description
Base Description
- Orla floor lamp is tall and elegant with a curvaceous body.
- Mango wood base in a rustic whitewash finish brings with it a definite coastal-cottage feel.
- Its elegant curves are a proper feast for the eyes.
- Looks pretty in coastal, French country, and cottage-style interiors.
- Exudes warmth next to an armchair or positioned in the entryway.
- Pair with an ikat or block-printed 45 cm shade to make it look lively.
Share via
| Height | |
|---|---|
| Width | |
| Bulb Type | E27 ( Not included) |
| Lampholder | |
| IP Rating | |
| Material | Wood |
| Finish | |
| Dimmable | No |
| Guarantee | 1 Year |
| Gross Weight | |
| Flex | |
| Switch | In-line |
UK Mainland : Order before 3pm on weekdays to get FREE Next Day Delivery in UK mainland
Northern Ireland ( 2-5 days ) : £19.95
Scottish Highlands ( 1 week) : £25
Isle Of Man ( 1 week ) : £30
Please note we do not ship on Saturday and Sundays, as well as on Bank Holidays.
Unforeseen situations might affect delivery sometimes.
Returns are accepted till 14 days after the order delivery date.
Please request a return by following the link in the footer.
"Request a Return" or reach out to us at hello@cometlighting.co.uk












