Acheron Wall Light Antique Brass w/ Clear Glass
Acheron Wall Light Antique Brass w/ Clear Glass is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
The wall light features a refined, versatile design that complements both contemporary and classic interiors, enhanced by an antique brass finish ideal for open plan living. Matching items are available.
- High quality clear blown glass
- Antique brass plated metalwork
- Dimmable for adjustable ambience
- Pair with E14 LED filament lamps for a distinctive on-trend look
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Brass, Bronze |
|---|---|
| Height(mm) | 335mm |
| Width(Range) | 100-124 |
| Width(mm) | 110mm |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 0.9 Kg |
| Final Weight (kg) | 0.71 |
| projection (mm) | 185mm |
| Guarantee | 2+1YR Extended |
| Bulb Type | 6W LED E14 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY









