Aire Table Lamp Gold & Dark Bronze Finish With Opal Glass
Aire Table Lamp Gold & Dark Bronze Finish With Opal Glass is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Combining contrasting finishes of gold, bronze and opal glass, and set into a bronze-coloured concrete block. With inspiration from Mid-Century design, this contemporary table light is a sculpture in its own right. Combine with a choice of ceiling lights and floor light from the same range for a co-ordinated look.|Gold and dark bronze finished metalwork
Opal glass shades
In-line on/off switch with 1.5 metre black fabric flex
Perfect for use with G9 LED lamps
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Gold |
|---|---|
| Height(mm) | 220mm |
| Width/Diameter (mm) | 125mm |
| Width(Range) | 200-224 |
| Width(mm) | 200mm |
| Diameter (mm) | |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 0.1 Kg |
| Final Weight (kg) | 1.44 |
| Lumens | 1400 |
| Color Temprature (Kelvin) | 3000 |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 3W LED G9 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY










