Arda Wall Light Gold
Arda Wall Light Gold is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Elegant and sophisticated, this IP44 rated wall light features a tubular ribbed clear glass shade and simple pull switch. A refined design that is the perfect partner for a contemporary bathroom. Alternative colour options are available. .|Satin brass plated metalwork
Clear ribbed cylinder glass shade
Easy reach on/off pull cord switch
IP44 rated for safe bathroom use
Twin with E27 LED filament lamps to complete the look
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Gold |
|---|---|
| Height(mm) | 315mm |
| Width(Range) | 100-124 |
| Width(mm) | 100mm |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 1.1 Kg |
| Final Weight (kg) | 1.45 |
| projection (mm) | 134mm |
| Lumens | 1380 |
| Color Temprature (Kelvin) | 2700 |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 10W LED E27 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY






