Arun Wall Light Bronze Patina Plate & Clear Glass
Arun Wall Light Bronze Patina Plate & Clear Glass is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
The wall light adds character and style with a unique hand finished design. Here are the key features:
- Unique Finish: Hand finished bronze patina pattern.
- Stylish Design: Large back plate with mottled detail.
- Clear Shade: Cylindrical clear glass shade.
- Versatile Look: Suits modern and classic interiors.
- Adjustable Lighting: Dimmable for any mood.
- LED Compatible: Use with E27 LED lamps.
- Matching Range: Coordinating items available.
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Brass, Bronze |
|---|---|
| Height(mm) | 250mm |
| Width(Range) | 125-149 |
| Width(mm) | 140mm |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 0.8 Kg |
| Final Weight (kg) | 1.48 |
| projection (mm) | 138mm |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 10W LED E27 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY









