Brooklyn Medium Table Lamp
Brooklyn Medium Table Lamp is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Inspired by the Art Deco period, the Tiffany Brooklyn medium table light features an unusual shape, bevelled and textured glass combined with rich cream art glass creating a striking finish. Compatible with LED lamps and matching items available.Hand crafted tiffany style glass shade
Satin black finished die cast base with reeded stem
In-line on/off switch with 1.5 metre black cable
Suitable with E27 LED lamps
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | TiffanyStyle |
|---|---|
| Height(mm) | 530mm |
| Width/Diameter (mm) | 400mm |
| Width(Range) | 400-449 |
| Width(mm) | 400 |
| Diameter (mm) | |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 3.1 Kg |
| Final Weight (kg) | 3.1 Kg |
| Guarantee | 2+1YR Extended |
| Bulb Type | 60W E27 GLS (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY









