Carson 2Lt Table Lamp Satin Brass
Carson 2Lt Table Lamp Satin Brass is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Exhibiting a combination of design influences from the past with a modern update, this angular table light features two ribbed glass spheres and is finished in satin brass and matt black. Combine with matching items from the same range for a coordinated look.|Satin brass plated metalwork with matt black detail
Clear ribbed glass shades with inner frosted glass diffusers
Inline on/off switch with 1.5 metre black fabric cable
Compatible with G9 LED lamps
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Brass, Bronze |
|---|---|
| Height(mm) | 510mm |
| Width/Diameter (mm) | 120mm |
| Width(Range) | 175-199 |
| Width(mm) | 190mm |
| Diameter (mm) | |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 3.2 Kg |
| Final Weight (kg) | 1.77 |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 2 x 3W LED G9 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY








