Douro Table Lamp Turquoise Tinted Glass & Gold Satin Fabric
Douro Table Lamp Turquoise Tinted Glass & Gold Satin Fabric is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
A vibrant combination of handmade textured artisan turquoise glass, matt antique brass machined metalwork and satin fabric shade.|Turquoise tinted glass base with black textured detail
Gold satin fabric shade with colour matching liner
Matt antique brass metal work
Inline on/off switch with 1.5 metre black fabric flex
Compatible with E27 LED lamps
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Green |
|---|---|
| Height(mm) | 530mm |
| Width/Diameter (mm) | 360mm |
| Width(Range) | 350-399 |
| Width(mm) | 360 |
| Diameter (mm) | |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 3.1 Kg |
| Final Weight (kg) | 3.6 |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 10W LED E27 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY








