Equinox LED 1-Light Outdoor Wall Light & PIR
Equinox LED 1-Light Outdoor Wall Light & PIR is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
A PIR LED version of this stylish marine grade wall light from The Equinox range. The PIR sensor technology means it can be activated by movement, thereby aiding security and making it perfect for doorways and paths. Constructed from 316L stainless steel and polycarbonate, it is suitable for both domestic and light commercial applications in and around coastal locations. .Constructed from Marine grade anti-corrosive brushed stainless steel
Clear polycarbonate shade
120º detection angle, 8m maximum range with a 10 sec - 5 min timer function
10w integrated LED - 141 lumens
4000k cool white
IP44 rated for safe outdoor use
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Chrome, Silver |
|---|---|
| Material | Marine grade stainless steel (316L) & polycarbonate |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Height(mm) | 295 |
| Shade Height(mm) | 295mm |
| Width/Diameter (mm) | 115 |
| Width(Range) | 100-124 |
| Width(mm) | 115mm |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 1.892 Kg |
| Final Weight (kg) | 1.892 Kg |
| projection (mm) | 185 |
| Dimensions | 185mm projection x 295mm height x 115mm width |
| Lumens | 1265 |
| Color Temprature (Kelvin) | 4000 |
| Guarantee | 5 |
| Bulb Type | SMD 2835 |
| Finish | Marine grade br stainless steel & clear pc |
DELIVERY :
If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£5.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £19.95
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY


