Flinders Pendant Ceiling Light Black Rattan
Flinders Pendant Ceiling Light Black Rattan is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Introduce natural texture to your home with this pendant hand woven from black rattan. Natural materials and large scale design combine to create a light airy pendant that is perfect for open plan living. .|Handmade natural rattan pendant
Matt black finished metalwork
Stained black rattan
Height adjustable 1.2 metre black fabric cable
Dimmable
Perfect for use with E27 LED lamps
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Black |
|---|---|
| Height(mm) | 700-1800mm |
| Width/Diameter (mm) | 350mm |
| Width(Range) | 350-399 |
| Width(mm) | 350 |
| Diameter (mm) | |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 1.9 Kg |
| Final Weight (kg) | 1.05 |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 10W LED E27 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY







