Garonne Table Lamp Satin Nickel w/ Natural Shade
Garonne Table Lamp Satin Nickel w/ Natural Shade is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Effortlessly stylish, this bold table lamp celebrates clean lines and a pared-back aesthetic. Anchored by a matt black base with a satin nickel frame and a natural linen shade. |Modern classic style
Matt black base with satin nickel finished frame
Natural 100% linen rectangle shade
Inline on/off switch
1.5 metre black fabric fabric flex
Compatible with LED lamps
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Chrome, Silver |
|---|---|
| Height(mm) | 500mm |
| Width/Diameter (mm) | 170mm |
| Width(Range) | 350-399 |
| Width(mm) | 360mm |
| Diameter (mm) | |
| Final Weight (kg) | 2.94 |
| Lumens | 470 |
| Color Temprature (Kelvin) | 4000 |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 10W LED E27 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY









