Gila Wall Light Matt Black
Gila Wall Light Matt Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
A simple and easy to place modern classic style wall light. Finished in matt black with vintage white fabric shade. .|Modern classic style wall light
Matt black metalwork
Vintage white cylinder fabric shade
Dimmable
Twin with E14 LED lamp
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Black |
|---|---|
| Height(mm) | 405mm |
| Width(Range) | 125-149 |
| Width(mm) | 130mm |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 1.9 Kg |
| Final Weight (kg) | 0.5 |
| projection (mm) | 170mm |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 6W LED E14 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY








