Hoopla Floor Lamp Brushed Gold Paint & Gloss Opal Glass
Hoopla Floor Lamp Brushed Gold Paint & Gloss Opal Glass is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Featuring three interlinking brushed gold rings encircling a single opal glass orb to complete this contemporary designed floor light. Combine with matching items in the range for a coordinated look. .|Brushed gold finish metalwork
Gloss opal sphere glass shade
Inline on/off foot switch with 2 metre grey fabric cable
Perfect for use with E27 LED lamp
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Gold |
|---|---|
| Height(mm) | 1556mm |
| Width/Diameter (mm) | 240mm |
| Width(Range) | 1500-1999 |
| Width(mm) | 410mm |
| Diameter (mm) | |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 3.6 Kg |
| Final Weight (kg) | 4.84 |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 10W LED E27 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY









