Ibar Touch Table Lamp Satin Brass & Champagne
Ibar Touch Table Lamp Satin Brass & Champagne is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Featuring distinctive dimpled glass, this table light makes a timeless style statement. The vintage white fabric shade pairs perfectly with the satin brass metalwork, complete with a three-stage touch dimmer switch allowing you to easily adjust the level of light. Available in smokey or champagne lustre dimpled glass. .|Champagne lustre dimple patterned glass
Satin brass plated metalwork
Vintage white fabric drum shade
Touch 3 stage dimmer switch
1.5 metre vintage white fabric cable
Perfect for use with E27 dimmable LED lamp
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Brass, Bronze |
|---|---|
| Height(mm) | 535mm |
| Width/Diameter (mm) | 350mm |
| Width(Range) | 350-399 |
| Width(mm) | 350 |
| Diameter (mm) | |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 5.3 Kg |
| Final Weight (kg) | 1.87 |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 10W LED E27 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY








