Koyukuk Wall Light Gold Leaf w/ Ivory Shade
Koyukuk Wall Light Gold Leaf w/ Ivory Shade is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
An elegant wall light featuring ribbons of gold leaf metalwork and an ivory cotton shade. The classic half shade pairs with the decorative gold curls to create a highly distinctive look. Combine with matching items from this range for an elegant coordinated look. |Gold leaf finished metalwork
Premium self lined ivory cotton shade
Dimmable
Perfect for use with E27 LED filament lamps
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Gold |
|---|---|
| Height(mm) | 525mm |
| Width(Range) | 300-349 |
| Width(mm) | 330mm |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 4.3 Kg |
| Final Weight (kg) | 0.96 |
| projection (mm) | 150mm |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 10W LED E27 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY







