Magdalena Table Lamp (Base Only) Artisan Glass & Brushed Bronze Plate
Magdalena Table Lamp (Base Only) Artisan Glass & Brushed Bronze Plate is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
This luxurious lamp base features grey, cloud-effect glass and brushed bronze metalwork. The high gloss finish highlights the elegant curves of the hour-glass shape. Pair it with a fabric drum shade. .|Artisan glass base table lamp
White and clear glass
Brushed bronze plated metal work details
Inline on/off switch with 1.5 metre black fabric cable
Compatible with E27 LED lamps
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | White |
|---|---|
| Height(mm) | 508mm |
| Width/Diameter (mm) | 200mm |
| Width(Range) | 200-224 |
| Width(mm) | 200 |
| Diameter (mm) | |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 1.1 Kg |
| Final Weight (kg) | 4.05 |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 40W E27 GLS (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY








