Medway Table Lamp Matt Brass Plate & Black Cotton Fabric
Medway Table Lamp Matt Brass Plate & Black Cotton Fabric is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
The table lamp draws inspiration from architectural forms, featuring a cantilevered design that brings instant contemporary style and a refined aesthetic. A black cotton shade is suspended from elegant matt brass metalwork, complemented by a matt black base for a clean, balanced look. Pair with matching items from the range for a cohesive finish.
- Material: Matt brass plated metalwork with fabric shade.
- Finish: Matt brass stem with matt black base and black cotton shade.
- Bulb Type: E14 LED compatible.
- Specifications: In-line on/off switch with 1.5 metre black fabric flex.
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Brass, Bronze |
|---|---|
| Height(mm) | 520mm |
| Width/Diameter (mm) | 230mm |
| Width(Range) | 400-449 |
| Width(mm) | 430mm |
| Diameter (mm) | |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 0.9 Kg |
| Final Weight (kg) | 2.04 |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 7W LED E14 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY







