Mourne Table Lamp Bright Nickel
Mourne Table Lamp Bright Nickel is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Authentic ‘resto’ style table light in timeless bright nickel with clear glass shade. Knurled edges form the signature details to this range, styled to stand the test of time. .|Industrial style `resto` design
Bright nickel finished metalwork with knurled details
Clear glass shade
Adjustable head
On/off toggle switch
1.5 metre black fabric cable
Twin with E27 LED filament lamp for that unique 'on trend' look
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Chrome, Silver |
|---|---|
| Height(mm) | 533mm |
| Width/Diameter (mm) | 270-365mm |
| Width(Range) | 150-174 |
| Width(mm) | 150mm |
| Diameter (mm) | |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 1.8 Kg |
| Final Weight (kg) | 2.28 |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 7W LED E14 (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY









