Rhine Wall Light Black Chrome Plate & Matt Black
Rhine Wall Light Black Chrome Plate & Matt Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Bring an industrial style with this all black hanging wall light, featuring signature black chrome knurled details and braided cable. Matching items are available. .|Matt black painted metal work with black chromed machine knurled details
Easy reach on/off toggle switch
Twin with E27 LED filament lamps for that unique 'on trend' look
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Black |
|---|---|
| Height(mm) | 386mm |
| Width(Range) | 100-124 |
| Width(mm) | 100mm |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 6.5 Kg |
| Final Weight (kg) | 1.26 |
| projection (mm) | 200mm |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 6W LED E27 Warm White (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY









