Ussuri Wall Light Chrome
Ussuri Wall Light Chrome is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Add some finesse to your bathroom with this elegant, IP44 rated swan-neck wall light. Featuring polished chrome and white gloss finishes, this light would be the perfect addition to a classic bathroom fitted out with white sanitary ware and chrome brassware. .|Chrome plated finish
Gloss white metal coolie shade
Easy reach on/off pull switch
IP44 rated for safe bathroom use
Twin with E27 LED filament lamp to complete the look
Share via
Get bulbs for your lamps
| Color | Brass, Bronze |
|---|---|
| Height(mm) | 220mm |
| Width(Range) | 200-224 |
| Width(mm) | 200mm |
| NETT PRODUCT WEIGHT (kg) | 1.3 Kg |
| Final Weight (kg) | 0.74 |
| projection (mm) | 254mm |
| Guarantee | 2YR |
| Bulb Type | 6W LED E27 Warm White (bulb not included) |
DELIVERY :
For Endon Products : If you order between Monday to Thursday before 3pm and you reside within UK, your order will be delivered next day .
If you order on a Friday , then your order will be delivered on Monday due to weekend.
For Searchlight Products : Your order will arrive within 2-3 working days.
( Please note bank holidays, or unforeseen events can sometimes affect fast delivery)
UK Mainland :
Free delivery on orders above £80
£7.95 for orders under £80
Northern Ireland :
Delivery time : 4-5 Working days
Cost : £18
For more info on delivery costs, click here
SAME DAY DISPATCH WITH FAST DELIVERY







